کد خبر:1949
پ
۱۵۸۰۷۱۵۴

بوم گردی روستایی چیست

روستای نمونه گردشگری به محدوده ای جغرافیایی اطلاق می شود که در این محدوده یک یا چند و یا مجموعه ای از جاذبه های تاریخی ، طبیعی و فرهنگی وجود دارد که وجود آنها انگیزه ای برای سفر و اقامت گردشگران خواهد بود.

به گزارش حوزه گردشگری پایگاه خبری برترین نشر؛ روستاها همگی دارای مطالعات راهبردی گردشگری هستند.

مطالعه و بررسی منابع گردشگری و ارزیابی توان و قابلیت سرزمین بر اساس اهداف توسعه توریسم شامل بررسی ویژگی‌های اقتصادی؛ اجتماعی و فرهنگی و تدوین استراتژی و طرح راهبردی کلان، تعیین محدوده‌های دارای اولویت گردشگری و طرح‌های توسعه و تعیین مناطق مستعد گردشگری، برنامه‌ریزی و مکان‌یابی فضاهای گردشگری و تهیه نقشه‌های شناسایی و اجرای فضاهای گردشگری را شامل می‌شود.

اهداف بوم گردی

امروزه بسیاری از گردشگران و توریست ها به دنبال اهداف بوم گردی هستند تا از این طریق بتوانند در رشد صنعت گردشگری و حفظ منابع زیست محیطی نقش آفرینی کنند. از مهمترین اهداف بوم گردی نیز می توان به توسعه پایدار و حفظ منابع فرهنگی مردم اشاره کرد.

اهداف بوم گردی کدام می باشد؟

آیا شما نیز به دنبال اهداف بوم گردی هستید؟ آیا می دانید که هر کدام از اهداف بوم گردی دارای چه تاثیراتی خواهد بود؟ از شما دعوت می شود که ما را تا پایان مقاله پیش روی خود همراهی نموده و اطلاعات بسیار ارزنده ای را از این طریق به دست بیاورید.

بوم گردی یا اکوتوریسم یکی از مهمترین موضوعاتی می باشد که در صنعت گردشگری به آن بها داده می شود و منظور از آن نیز احترام گذاشتن به محیط زیست بوم میی باشد.

توجه داشته باشید که کلمه بوم گردی شاید در وهله ی اول بسیار پیچیده به نظر برسد اما معنی آن بسیار روشن و واضح بوده و هر گردشگر و توریستی بایستی آگاهی خود را در زمینه بوم گردی و اهداف بوم گردی افزایش دهد.

امروزه با رویکرد جهانی شدن و پیشرفته تکنولوژی در سراسر جهان، شاهد سفر گردشگران به دورترین مناطق دنیا هستیم، مناطقی که شاید اسم را تا کنون نشنیده اید و حتی نمی دانید در کجای کره زمین واقع شده اند.

بی شک بوم گردی دارای اهداف بسیار زیادی است که پژوهشگران و افراد بسیار زیادی در مورد اهداف بوم گردی تحقیقات گسترده ای را انجام داده اند و توانسته اند مجموعه ای از اهداف بوم گردی را ارائه دهند.

از مهمترین و بارزترین اهداف بوم گردی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-توسعه پایدار
-حفظ منابع طبیعی
-حفظ فرهنگ بومی
-دوستی فرهنگ ها

توسعه بوم‌گردی عشایری اقتصاد گردشگری قزوین را تقویت می‌کند‌

استاندار قزوین گفت: استان قزوین از جاذبه‎های فراوانی در حوزه گردشگری برخوردار است که بوم‌گردی عشایری از این جاذبه‌هاست که توسعه آن به تقویت اقتصاد گردشگری قزوین منجر می‌شود.

استان قزوین با دارا بودن جاذبه‌های فراوان تاریخی، طبیعی و مردمی شناسی در حوزه گردشگری هنوز نتوانسته جایگاه خود را در حوزه گردشگری کشور پیدا کند چرا که مسیر مشخصی برای توسعه گردشگری در استان قزوین تدوین نشده است.

وی بیان کرد: حضور خانوارهای عشایری در استان قزوین در کنار طبیعت بکر این استان می‌تواند بستر تغییر جهت گردشگری قزوین به سمت رونق و توسعه بوم‌گردی‌های عشایری را فراهم کند.

استاندار قزوین گفت: عشایر از ارزشمندترین گروه‌های انسانی و جوامع همراه نظام و جمهوری اسلامی بوده‌اند که در تاریخ و تمدن مردم ما جایگاهی ویژه دارند و قطعا حمایت از این بخش حمایت از تولید، توسعه امنیت و فرهنگ ملت ماست.

جمالی‌پور  خاطرنشان کرد: سبک زندگی خاص عشایر، دامپروری ویژه این جوامع و فرهنگ و تمدن خاص زندگی در عشایر می‌تواند برای بسیاری از مردم جذاب باشد و قطعا توسعه بوم‌گردی عشایری می‌تواند افزایش خدمات رفاهی، توسعه و اقتصاد مناسبی برای این استان به همراه داشته باشد.

وی افزود: بخشی ازهویت فرهنگی و تمدن غنی مردم ایران را می‌توان در زندگی عشایری جست و جو کرد و قطعا جذابیت‌های این حوزه باید مورد توجه مسئولین و فعالین حوزه گردشگری قرار گیرد.

مشکلات و دغدغه‌های عشایری استان شناسایی شو برای رفع آن اقدام شده است

بهزاد غیاثوند  مدیر امور عشایری استان قزوین در بخش دیگری از این دیدار با اشاره به خدمات انجام شده در حوزه عشایری در استان قزوین اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در حوزه عشایری در کشو رانجام شده است شناسایی مشکلات و دغدغه‌های این حوزه است  و تلاش شده تا برنامه‌ریزی‌ها و طرح‌های حمایتی در راستای رفع این مشکلات برنامه ریزی شود.

وی خاطرنشان کرد: براساس آمارهای موجود در استان قزوین نزدیک به ۱ هزار و ۴۰۰ خانوار عشایری در زمان ییلاق در قزوین سکونت دارند که  1 هزار و ۳۰۰ خانوار نیز به صورت دائمی در استان قزوین ساکن هستند.

مدیر امور عشایری استان قزوین عنوان کرد: به منظور رفاه حال این خانوارهای عشایر در استان قزوین بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مسیر ایمن سازی و مناسب سازی شده است و گذر راه ایل برای استان تعبیه گردیده است.

غیاثوند بیان کرد: در حال حاضر نزدکی به ۳ هزار و ۱۰۰ کیلومتر گذر راه ایل در استان قزوین شناسایی و به ثبت خواهد رسید.

وی همچنین گفت: این عشایر قشلاقیات آبیک، طارم و بوئین زهرا و ییلایقیات الموت شرغی، الموت قربی و کوهین ساکن هستند.

مدیر امور عشایری استان قزوین گفت: تاسیس مدارس روستایی، اختصاص تانکر آب شرب بهداشتی، فعال سازی مراکز بهداشت عشایری از اقداماتی است که در این حوزه در استان قزوین صورت گرفته است.

اهمیت جاذبه های جوامع روستایی و عشایری

یکی از شاخه های پرتعداد گردشگری که در سال های اخیر مورد توجه و تأکید بیش تر قرار گرفته است، «بوم گردی» است.
بوم گردی بر جاذبه های جوامع روستایی و عشایری و شیوه های معیشت و زیست بومی و سنتی در آنها توجه دارد. بر آن چه اصالت بومی و محیطی دارد و بر آداب و رسوم آن ها.

با توجه به گستردگی و غنای حیات روستایی و عشایری در شهرستان اهر، بومگردی در این شهرستان قابلیت بالقوه ای محسوب می شود.
نکته ای که مسئول امور شهرستان های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی اخیراً در جلسه کارگروه گردشگری شهرستان اهر بر آن تأکید کرد و گفت: «شهرستان اهر ظرفیت بالایی در بومگردی دارد».

در راستای توجه به اهمیت بومگردی و قابلیت آن معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی از؛ «اختصاص ۵۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرح های بوم گردی و توسعه گردشگری روستایی در استان» خبر داد.
در جلسه اخیر کارگروه گردشگری از سوی بخشدار مرکزی اهر عنوان شد که دو روستای ابریق و نودوز به عنوان روستای هدف گردشگری در شهرستان اهر انتخاب شده اند.

هرچند از سوی فرماندار این شهرستان نیز عنوان شد که در انتخاب روستای هدف گردشگری محدودیتی وجود ندارد و هر کدام از روستاها که آمادگی داشته باشند، می توانند به این عنوان انتخاب شوند.

دو هفته بعد بخشدار مرکزی اهر از انتخاب تعداد پنج روستای شهرستان اهر به عنوان روستای هدف گردشگری خبر داد و گفت: « روستاهای ابریق، ابللو، رواسجان، آذغان و نودوز به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شده اند».
انتخاب روستاهای هدف گردشگری در استان به سال ها قبل باز می گردد که در اغلب آنها نیز اتفاق خاصی از نظر گردشگری به وجود نیامده است. البته آن زمان روستای هدف گردشگری در شهرستان اهر تعیین نشده بود.

باقرپور رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اهر گفت: طرح‌ ها و ایده‌های خلاقانه‌ای که از سوی روستائیان، دهیاران و شوراهای اسلامی روستایی مطرح می‌شود در راستای تبریز ۲۰۱۸ در اولویت قرار می‌گیرند، پس بنا بر این از مدیران روستایی و روستائیان انتظار داریم تا طرح‌ها و ایده‌های خود را به بخشداری جهت طرح در ستاد شهرستانی رویداد تبریز ۲۰۱۸ تحویل دهند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اهر در جلسه مشترک میراث فرهنگی، بخشداری و دهیاران با موضوع تبریز ۲۰۱۸ و روستاهای هدف گردشگری شهرستان اهر از «حمایت دولت از طرح‌های بوم گردی» خبر داد، و اظهار داشت: «در بحث بوم گردی، خانه مسافر بیشتر مدنظر است و دولت در راستای حمایت از طرح‌های بوم گردی تسهیلات کم‌بهره پرداخت می‌کند در حالی که بانک‌ها تسهیلاتی کمتر از سود ۱۸ درصد نمی‌دهد ولی برای بوم گردی تسهیلاتی با بهره بانکی ۶ و یا ۷ درصد پرداخت می‌کند».

روستای هدف گردشگری برای این که کارکرد گردشگری پیدا کند نیاز به زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری دارد.
انتخاب یک روستا به این عنوان از بالا نمی تواند منجر به اتفاق خاصی شود جز ایجاد چند زیرساخت مانند بهبود راه ارتباطی و نصب تابلو. نیاز اصلی به انتخاب داوطلبانه و مشتاقانه اهالی روستا معطوف است.

جوامع محلی باید خود به این مرحله رسیده باشند که از گردشگری به عنوان یک فعالیت اقتصادی استقبال کنند و حتی خود در این راه هزینه و سرمایه گذاری نمایند. همچنین از نظر فرهنگی و اجتماعی نیز باید برای تحقق این امر مقدمات و شرایط لازم مهیا شود.
از طرفی روستای هدف گردشگری باید دارای چند جاذبه طبیعی و یا فرهنگی و تاریخی باشد. در واقع تعریف و تعیین یک محدوده و مسیر و سکونت گاه روستایی و عشایری برای بومگردی نیازمند به پژوهش و کار کارشناسی است.

در تعیین چنین مجتمع ها و سکونتگاه هایی باید ضمن ترغیب و جذب مشارکت جوامع محلی برای جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز اقدامات مؤثر صورت گیرد.


در انتخاب سایت و سکونتگاه بومگردی در اهر باید نیم نگاهی هم به ییلاق عشایر کرد. به عبارتی وقتی گردشگر برای بازدید از روستای مورد هدف بومگردی می رود، در فاصله نزدیکی بتواند از ییلاق عشایر و زندگی آنها نیز بازدید کند.

برترین نشر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید