کد خبر:2371
پ
۱۵۸۱۴۳۶۶۲۰_P7yV4

تفاوت های بوم گردی ایران با دنیا

طبیعت گردی و بوم گردی سالهاست که در ایران رواج پیدا کرده است. شهرهایی نظیر اصفهان، یزد، شیراز، شمال، مناطق کویری و … در این زمینه به شدت فعال هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه گردشگری پایگاه خبری برترین نشر؛ اگر بخواهیم تعریف دقیقی از بوم گردی ارائه دهیم باید بگویم، سفری مسئولانه است که کمترین آسیب را به محیط زیست می زند و بوم گرد خود را مسئول می داند و الگوی زیستی محیط را حفظ می کند.

ایران یک سرزمین کهن و بسیار متنوع برای گردشگری است. چهار فصل بودن و داشتن مناظر فوق العاده زیبا و عالی اعم از دریا، دریاچه، کوه و دشت، جنگل و بیابان و … باعث شده است که طبیعت گردی و بوم گردی در ایران رواج پیدا کند. بیشتر بوم گردها ترجیح می دهند در هنگام سفر، به جای ماندن در هتل، در خانه های سنتی و طبیعت بمانند. این امر نشان دهنده این است که گردشگران می خواهند تجربه ای عالی و متفاوت از فضای شهری داشته باشند.

اما مشکلاتی هم در زمینه بوم گردی داریم. مشخص است که زمان لازم است تا بتوانیم از تمام ظرفیت های طبیعت ایران استفاده کرده و گردشگری را رایج کنیم. لازم است بدانید که بوم گردی تنها مخصوص ایران نیست و کشورهای زیادی هستند که در این زمینه فعالیت می کنند. با ساخت خانه های روستایی و فضای مناسب و ایده‌آل برای گردشگران، سعی در ترویج بوم گردی و طبیعت گردی دارند.

بوم گردی ایران، جامانده از قافله جهانی

 گردشگری به عنوان یکی از کانون های محرک در رشد اقتصادی کشور به شمار می رود و دولت ها همواره به نقش و اثربخشی این صنعت در اقتصاد کشور اذعان داشته اند اما، با وجود تمامی تلاش ها هنوز توسعه گردشگری و رشد ارزش افزوده این بخش با نقشه راه هدفمند و تعاریف جامع به بار ننشسته است.
براساس آمار های موجود، ایران دهمین کشور برتر دنیا از نظر بهره مندی از آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی است اما، نقشه راه اصولی متناسب با این ظرفیت ها در توسعه بسترهای گردشگری، اشتغالزایی و تولید ثروت ندارد.

بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۵، ایران به لحاظ جایگاه قدرت رقابت در جذب گردشگر در بین ۱۴۱ کشور رتبه ۹۷ را دارد که تلاش برای بهبود آن امری اجتناب ناپذیر است و ایجاد و توسعه بوم گردی می تواند در جبران عقب ماندگی این بخش فصلی کارگشا باشد.
شواهد موجود بیانگر آن است که در سال های قبل ایران در جذب گردشگران خارجی کارنامه موفقی نداشته و البته گزارش مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۶ منتشر نشده است و توسعه گردشگری داخلی کشور نیز هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

ایران با وجود برخورداری از جاذبه های متعدد تاریخی، طبیعی، فرهنگی و مذهبی، اما برخی هموطنان به طور کامل از این مزیت ها خبر ندارند و کشورهای دیگر را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند که این مساله در زمره کاستی های فرهنگی است و توسعه هدفمند بوم گردی می تواند بخشی از این کاستی را رفع کند.
صنعت گردشگری یکی از پول ساز ترین صنایع در کشورهای دیگر به شمار می رود اما، ایران همچنان چشم به اقتصاد نفتی دوخته است تا بتوان رونقی را رقم زند بر طرف کننده این معضل پرداختن عملی به مولفه های اقتصاد مقاومتی در بارئری ارزش های گردشگری است.

در نگاه گذرا به وضعیت ایران و ترکیه که شاید در ۳۰ سال اخیر از ابعاد مختلف روند رو به رشدی را پشت سر گذاشته و حتی در برخی موارد گوی سبقت را از ایران ربوده است می توان به این رسید که در زمینه توسعه گردشگری با وجود پتانسیل ها و جاذبه های ویژه در ایران، ترکیه به کشوری توسعه یافته بدل شده است؛ کشوری که شاید در ۴۰ سال اخیر در مقایسه با ایران کشوری توسعه نیافته قلمداد می شد.

طبق گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری( WTTC) در سال ۲۰۱۵ ترکیه در زمینه میزان مشارکت مستقیم بخش سفر و گردشگری در تولید ناخالص داخلی به رقم ۳۲ میلیارد دلار دست یافت و طبق پیش بینی های صورت گرفته گمان می رود در سال ۲۰۲۶ به رقم ۴۸ میلیارد دلار برسد در صورتی که این شاخص در ایران ۲۰۱۵ به رقم ۷ میلیارد دلار رسید و پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۶ به عدد ۱۴ میلیارد دلار برسد.

این اختلاف فاحش با کشوری همسایه که شاید از نظر تاریخی قدمتی به بلندای تاریخ ایران نداشته و همچنین بسیاری از طبیعت بکر ایران به خود ندیده باشد به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست و نشان از ناکارآمدی برنامه ها در حوزه گردشگری است.
ظرفیت گردشگری ایران به قدری بالاست که می توان ابعاد و گونه های مختلف را به صورت تجمیع شده در یک منطقه تجربه کرد، اما همین ظرفیت تاکنون مغفول باقی مانده است.

بوم گردی یکی از ابعاد گردشگری است که به تازگی بر سر زبان ها افتاده است و هنوز بخش قابل توجهی از مردم آن را با طبیعت گردی یکسان می دانند درصورتی که بوم گردی می تواند تجربه همه جانبه را برای گردشگر به ارمغان آورد و از سوی دیگر اقتصاد کشور با تکانی اثربخش مواجه کند.

دولت با ابلاغ آیین نامه ساخت و تجهیز و تاسیس اقامتگاه بوم گردی توسعه صنعت گردشگری را تسهیل کرد
مسئول هماهنگی و برنامه ریزی گروه کاری تشکل های حامی گردشگری و توسعه پایدار کشور نیز در گفت وگو با ایرنا گفت: اکوتوریسم در زبان پارسی بهترین ترجمان از واژه بوم گردی است که البته با واژه طبیعت گردی تفاوت دارد چراکه طبیعت گردی تنها طبیعت را هدف قرار می دهد، اما بوم گردی گردشگری از توجه به بوم زیست، فرهنگ، طبیعت، آیین های یک منطقه، محیط زیست، منابع طبیعی و همه آنچه که شالوده یک زندگی و شرایط محیطی را می سازد، نشات می گیرد.

بابک مغازه ای طبیعت گردی را یکی از انواع بوم گردی دانست و گفت: بوم گردی در محیط طبیعی روستایی و فولکلور رقم می خورد و مهمترین زمینه توسعه گردشگری مباحث و اشکال مرتبط با گردشگری است.
وی عنوان کرد: بوم گردی در محیط های مختلف به صورت مسئولانه و با توجه به اصول گردشگری پایدار و متوازن در محیط طبیعی و فرهنگی شکل می گیرد و تا سال های اخیر توجه کمتری به آن صورت می گرفت و اغلب بر گردشگری تاریخی و مذهبی تاکید می شد که به طور قطع این تاکید فشار بالای گردشگری را روی محیط های تاریخی منجر شد و به تبع آن آسیب های خاص خود را بر جای گذاشت.

مغازه ای گفت: امروز زمینه های مختلف گردشگری کشاورزی، ادبی، غذایی در حال رشد است که در قالب بوم گردی تعریف می شود و این زمینه نو گردشگری را به شکل درست همراه با توازن توزیع جغرافیایی گردشگر و درآمد حاصل از آن برقرار و البته توازن بر انواع گردشگری را برقرار می کند.
وی افزود: بوم گردی در کنار رعایت اصول گردشگری پایدار زمینه اقتصاد پایدار و معیشتی خاص در جوامع محلی و حداقل آسیب ها را به همراه دارد.

مشاور شوراهای هماهنگی شبکه تشکل های محیط زیست کشور اظهار کرد: عمده تمرکز و کار بر ساخت هتل های پنج ستاره است و با توجه به هزینه ساخت آن ها، میزان اشتغالزایی و میزان استقبال گردشگران خارجی صرفه اقتصادی بالایی ندارد درصورتی که توسعه بوم گردی می تواند اثربخشی خود را بیشتر نشان دهد و با سرمایه گذاری کمتر اقامتگاه های بومی را ایجاد کند.
وی افزود: بیش از ۳۰۰ اقامتگاه های بومی با هزینه پایین ساخت و به بهره برداری رسیده است و اشتغالزایی، آشنایی با بقایا و خصوصیات فرهنگ بومی و حفظ و احیای میراث ناملموس را میسر کرده است و مردمان روستا نیز می توانند بهره برداری پایدار از آن داشته باشند.

مغازه ای بیان کرد: یزد، کرمان، اصفهان و فارس از استان های کویری است که در ایجاد اقامتگاه های بومی موفق و پیش قدم بوده اند، بیشترین گردشگر را به خود جذب کرده است و تا به امروز ۱۴ استان کشور درراستای ترویج گردشگری پایدار تلاش کرده اند که آینده روشنی به واسطه این تلاش می توان انتظار داشت.
وی گفت: بسیاری از مردم خاصه روستائیان از گردشگری بهره مند و به عنوان مکمل معیشت خود در نظر گرفته اند و مشاغل محلی، پخت غذاهای بومی، اقامتگاه های محلی، کشت و تولید و توزیع گیاهان دارویی، افزایش راهنمایان محلی، حمل و نقل محلی را توسعه بخشند.

مسئول هماهنگی و برنامه ریزی گروه کاری تشکل های حامی گردشگری و توسعه پایدار کشور عنوان کرد: یکی از اتفاق های مهم در یک سال و نیم اخیر در دولت تدبیر و امید برای نخستین بار ابلاغ آیین نامه احداث و تجهیز و تاسیس اقامتگاه بومگردی بود و امروز در حال اجراست که ایجاد اقامتگاه ها با مجوز و با اختصاص تسهیلات کم بهره ۱۰۰ میلیون تومانی از سوی صندوق کارآفرینی تسهیل کرد و نیمی از ۳۰۰ اقامتگاه بوم گردی فعلی کشور به واسطه این حمایت های دولتی مجوز و وام دریافت کردند و توسعه اقامتگاه های بوم گردی کشور را رقم زدند.

وی، آموزش دهیاران و بخشداران روستاهای هدف گردشگری به منظور آشنایی با زمینه های توسعه بوم گردی و احیاء میراث ناملموس را از دیگران اقدامات انجام شده توسط دولت دانست.


مغازه ای افزود:

معاونان گردشگری استان ها نیز مسیر فعالیت سازمان های غیر دولتی نیز تسهیل کردند و حتی محیط زیست همسو با نهادهای غیردولتی به بهره برداری خردمندانه از فضاهای روستایی هدف گردشگری و بوم گردی کمک شایانی داشتند به طوری که به جای سوازندن درخت و شکار، گردشگری را به عنوان معیشت جایگزین و ترویج بوم گردی ترویج ، همچنین ایجاد اشتغال و حفظ میراث ناملموس را محقق کردند.

برترین نشر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید