کد خبر:2845
پ
۱۵۹۲۹۸۰۶۳۴_E5uM8

شانس عارف در انتخابات ۱۴۰۰

محمدرضا عارف از چهره مطرح اصلاح طلبان که در برای انتخابات مجلس یازدهم ورود نکرد گویا قصد دارد شانس خود را برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ محک بزند اما چالش جدی ردصلاحیت سد راه آن است.

به گزارش برترین نش؛ انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ یکی از جنجالی ترین رویدادهای سیاسی کشور به شمار می آید و دوران سخت اقتصادی دولت روحانی همه چشم ها را به سمت دولت جدید معطوف کرده است که شاید امیدی را در زندگی مردم روشن کند و تورم و بیکاری و معیشت متعادل شود و فروغی ایجاد شود.

هر چهار سال یک بار رئیس جمهور در کشورمان توسط مردم انتخاب می شود اکنون تقریبا یکسال تا سال 1400 مانده که رئیس جمهور بعدی توسط مردم انتخاب شود.

در این میان گمانه های بسیاری برای حضور چهره های سرشناس برای کاندیداتوری انتخابات ۱۴۰۰ مطرح شده است که در این بین علاوه بر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین، نام محمدرضا عارف نیز به چشم می خورد.

عزم راسخ عارف برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰

عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان از عزم راسخ عارف برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰خبر داد.

براساس گزارش اعتماد، علی صوفی درمورد تغییر و تحول در هیات‌رییسه این شورا گفت: «تصمیمات درخصوص ساختار هیات‌رییسه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به صورت جمعی اتخاذ می‌شود و نمی‌توان براساس نظرات فردی درباره تغییر رییس اعمال نظر کرد. بنده نیز نمی‌توانم برخلاف نظر جمعی نظری درباره جایگاه هیات‌رییسه اعلام کنم.»

صوفی درمورد ریاست محمدرضا عارف بر این شورا نیز توضیح داد: «تاکنون آقای عارف نیز براساس یک نظر اجماعی بر مسند ریاست باقی مانده‌اند. بنده دوبار شاهد روند انتخاب ایشان به عنوان رییس بوده‌ام و هر دوبار نیز ایشان با اجماع کلی در جایگاه کنونی قرار گرفتند. اعضای کارگروه‌ها و ترکیب هیات‌رییسه نیز در این شورا با رای‌گیری مشخص شده‌اند و هر تغییری نیز باید در ذیل این فرآیند شکل بگیرد.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین خبر داد: «آقای عارف تصمیم جدی برای حضور در عرصه انتخابات سال ۱۴۰۰ دارند و شواهد نشان می‌دهد که برای این کار عزم جدی نیز دارند

شانس عارف در انتخابات ۱۴۰۰

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید در مجلس دهم و رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان از دیگر گزینه‌هایی است که برخی اصلاح طلبان این روز‌ها از او برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده یاد می‌کنند و شرکت نکردنش برای حضور در مجلس یازدهم، این گمانه زنی‌ها را تقویت کرد.

عملکرد ضعیف عارف در مجلس و شورای عالی سیاست‌گذاری به قدری در کاهش جایگاه اجتماعی و حزبی او نقش داشتند که حضور او در انتخابات ۱۴۰۰ نمی‌تواند خطر جدی برای سایر نامزد‌ها محسوب شود و احتمالا او به عنوان یک نامزد پوششی وارد این عرصه خواهد شد.

شکاف بین اصلاح طلبان

 اصلاح طلبان این روزها شرایطی مانند سال‌های پایانی دوران اصلاحات را تجربه می‌کنند، زمانی که شورای شهر دوم و مجلس هفتم به‌دلیل عملکرد ضعیف منتخبان اصلاح‌طلب به‌دست اصولگرایان افتاد و در آخر نیز سال ۸۴ به‌رغم حضور چهره‌های شاخص یا موردحمایت این جریان همچون آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، مهدی کروبی و مصطفی معین، عرصه را به رقیب واگذار کردند. 

یکی از علل شکست این جریان در آن روزها، رفتارهای رادیکال و تند نمایندگان مجلس ششم و روزنامه‌های زنجیره‌ای بود. شورای شهر اول با تغییر سه شهردار و دو سرپرست به انحلال منتهی شد. مجلس ششم نیز در روزهای آخر حیات خود شاهد تحصن نمایندگان ردصلاحیت‌شده و استعفای دسته‌جمعی بود که در دلسردی مردم از این جناح تأثیر زیادی گذاشت؛ امری که حالا شخصیت‌های برجسته آن زمان که خود نیز در این تندروی‌ها نقش داشتند به آن معترف‌اند.

جدال لفظی بین اصلاح‌طلبان در روزهایی که کرونا موجب رکود فعالیت میان احزاب و فعالان سیاسی شده است همچنان ادامه دارد. شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی یازدهم و از دست دادن اکثریت کرسی‌های بهارستان (به‌ویژه هر 30 صندلی پایتخت) موجب شد تا هر طیفی از این جناح، گروه مقابل را عامل شکست معرفی کند.

در میانه این کشمکش، جدال محمدرضا عارف به‌عنوان رئیس شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از یک سو و حزب کارگزاران از سوی دیگر پررنگ‌تر بود.

محمد قوچانی سردبیر روزنامه سازندگی ارگان حزب کارگزاران که بارها حملات مختلفی را به شورای‌عالی و نحوه مدیریت عارف وارد کرده بود، در سرمقاله روز پنجشنبه سازندگی، از او با عنوان “تندیس سکوت” نام برد و نوشت: «با گذشت دو ماه از انتخابات مجلس یازدهم کمتر نشست و تحلیل راهبردی از احزاب اصلاح‌طلب درباره نه‌تنها انتخابات و آینده اصلاحات بلکه نقش سیاست‌ورزی منتشر شده است و به‌جز مناظره راهبردی سید مصطفی تاج‌زاده و غلامحسین کرباسچی و گفتگوی انتقادی علی مطهری، تندیس سکوت اصلاحات دکتر محمدرضا عارف که «رئیس شورای‌عالی سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان(؟!)» هم هست (شورایی که مهم‌ترین کارش خلع ید از خویش در تنها مأموریتش بود) هنوز کلمه‌ای سخن نگفته است.»

صحبت‌های قوچانی، واکنش علیرضا خامسیان مسئول رسانه‌ای عارف را در پی داشت. او در یادداشتی کرباسچی و قوچانی را به شارلاتان بودن متهم کرد و حزب متبوع آنها را عامل وضعیت کنونی دولت روحانی دانست و نوشت: «البته پرداختن به این نکته هم شاید خالی از لطف نباشد که اینها همچنان دیواری کوتاه‌تر از دیوار آقای دکتر عارف نمی‌شناسند. تا امروز با ایثار عارفانه‌اش، دولتی که با درایت و  ایثار او، بر سرکار آمد را به محل سیاست‌بازی خود کرده‌اند و امروز ناتوانی‌ها و بی درایتی‌های آن را از چشم عارف می‌بینند.»

در روزهای ابتدایی سال جدید مناظره‌ای ۳ساعته از غلامحسین کرباسچی دبیرکل کارگزاران و از مدافعان شرکت در انتخابات با مصطفی تاج‌زاده از چهره‌های رادیکال جناح چپ که مخالف شرکت در انتخابات بود منتشر شد که نشان از تشدید اختلافات جدی میان شخصیت‌های این جناح است؛ هرچند حضور اصلاح‌طلبان با ۳ الی ۴ لیست در انتخابات مجلس از پیش هم همین اختلافات را نشان می‌داد و این مسئله بر کسی پوشیده نبود.

برترین نشر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید